... a jelenlegi választási szemlélet és a választási gondolkodás nem jó, nem szolgálja az ország érdekét. Az alapokat még a rendszerváltó Kerekasztalnál fektették le és hibásan.
A terjedelmes internetes beszámolók mellett olvashatók voltak fanyalgó blog-elemzések is az Európa-párti tüntetésről, amit a Momentum Mozgalom szervezett. Ez a pesszimista stílus nem teljesen érthető egy gondolkodótól, és különösen nem érthető a Tölgyessy cikk után ("Momentum úgy viselkedik, mint egy nagy párt ... és hibáznak..."). Mi más várható egy új szerveződéstől? Milyen üzenetet kellett volna átvinniük, ha nem az "Európához tartozunk" üzenetet? Azt kínálja ez a fejlődő szervezet, amit tud: a tisztességet, és ez ma a legnagyobb érték lehet.
Sajnos, ezek a blogok és korábban Tölgyessy is - minden tiszteletünk mellett - tévednek, és nem megalapozott a fanyalgásuk, mert igenis új rendszerváltás kell, a régit elbaltázták. Elbaltázták a választási törvényt, amikor az volt a legfontosabb, hogy egy párt vigyen mindent. Sajnos, Sólyom professzornak, Lezsák Úrnak, Boros úrnak, Orbán Viktornak, Fodor Gábornak, Tölgyessynek és a maradék jóérzésű baloldalnak is elő kellene állniuk a farbával és kollektív önkritikát kellene gyakorolniuk, hogy a jelenlegi választási szemlélet és a választási gondolkodás nem jó, nem szolgálja a nemzet érdekét. Most hagyjuk a Fidesz által módosított választási törvényt, mert az már csak az elhibázott rendszerváltási szemlélet továbbgyűrűzése és a gátlástalanság uralma a józan ész felett. Az alapokat a Kerekasztalnál fektették le és hibásan.
Az érthető, hogy a rendszerváltók féltek az oroszoktól, de ennyire? Nem néztek körbe egy kicsit a nagytudású urak a világban, illetve elég lett volna csak Európában? Nem az amerikai váltógazdaságot kellett volna átvenni, hanem a működő európai modelleket kis országokra szabva. A konszenzusos svájci modellt, vagy a koalíciós holland, belga vagy skandináv modellt. A jelenlegi szemlélet csak a "turáni átkot" erősíti, vagyis a győztes mindent visz és nem kell együttműködnie senkivel, csak széthúzni és elnyomni.
Az említett konszenzusos európai modellek az idézett nemzetek erősségét jelentik és ez az alapja a GDP-jük folyamatos fenntartásának is. Az európai demokrácia a minta, amit mindenki óhajt magának, de kevesen érik el. A működőképes államhoz szükséges és elégséges koalíció nem a gyengeség jele, hanem a kompromisszum-készség bizonyítéka. És ebben nem vagyunk túl jók. Amikor ezt Antall József szemére vetették, akkor mondta azt a híres mondatát, amit a címben idéztünk. Természetesen, nem sírjuk vissza az MDF kormány avitt dölyfösségét, de lássuk be, van ma Magyarországon egy jobboldali polgári réteg, dolgozó, gondolkodó és független emberek, elég sokan, akik kiábrándultak a Fidesz-uralomból. Ha valakik ezt a kiábrándult középosztályt megmozdítják, cselekvésre sarkallják a hétköznapjaikban, akkor ez már önmagában hőstett, egy mini forradalom. Ez a valódi szemléletváltás és nem az elhíresült "fülke-forradalom", amit a Fidesz kisajátított.
Ami a lényeg: tessék támogatni ezeket a fiatalokat, mert bennük van a jövő reménysége. A mozgalom-jelleg a menő, ez mozdítja meg Franciaországot is és veszi el a teret az alattomosan terjeszkedő populizmustól. A Momentumban érhető tetten az az erő, ami esetleg ki tudja mozdítani a vidéket is a fásultságából és az energiákat egy változás felé tudja lökni. A választási törvény vissza-módosítása az elkövetkező fél évben nem reális, de a Momentum "vérfrissítő" népszavazás-kezdeményezése bizakodásra ad okot és természetesen a rendszerváltást újra kell élnünk, csak most - minő paradoxon - a rendszerváltóval szemben.
Szemléletváltás kell, ha tetszik, új rendszerváltás, meg kell törni a hegemóniát, a váltógazdálkodást, hogy senki se nyerje túl magát.
Legyen Szava !